Kalcium
Kalciumpótlásra nagyon nagy valószínűséggel nincs szükséged. De ha valami miatt mégis, akkor jó biohasznosulásút érdemes keresni. Pl. glicinát, lizinát, malát stb.
A kalcium-karbonátot célszerű messziről elkerülni, csakúgy, mint a tengeri kalciumként, korallkalciumként stb. reklámozott nagyon gyenge biohasznosulású termékeket.
Kalcium-laktát, (calcium lactate):
szerves forma, amiben a kalcium ionos kötéssel kapcsolódik a laktát ionhoz. Közepes biohasznosulású vegyület. A termékeknél figyelni kell arra, hogy csak az „L” forma a jó, a „D” és a „DL”nem.
Kalcium-L-treonát, (calcium L-threonate):
jó molekulaformának számít. 12,9%-os kalciumtartalma miatt kevésbé népszerű.
Kalcium-szulfát, (calcium sulfate):
szervetlen molekulaforma, nagyon gyenge biológiai hasznosulással. Nem ajánlott.
Kalcium-szukcinát, (calcium succinate):
közepes minőségű molekulaforma, a gyártástechnológia miatt karbonátokkal szennyezett. Érdemes jobb biohasznosulású formát választani helyette.
Kalcium-piruvát, (calcium pyruvate):
nem kalciumpótlásra szokták ajánlani, hanem fogyástámogatásra. Erre viszont több okból sem működik. Érdemesebb más molekulaformát választani kalciumpótlásra.
Kalcium-L-pidolát, (calcium pidolate):
minimális számú humánvizsgálati eredmény és egyéb bizonyítékok híján nem javaslom ezt a formát.
Kalcium-oxid, (calcium oxide):
szervetlen molekulaforma, igen gyenge biohasznosulással. Leköti a szervezet antioxidáns rendszerét, ezért káros, és gyakorlatilag alkalmatlan a kalciumpótlásra. Érdemes messzire elkerülni az adott gyártó egyéb termékeit is, ha ez van valamiben.
Kalcium ortofoszforsavval alkotott sói, kalcium-foszfát, (calcium phosphate), kalcium-ortofoszfát, (calcium ortophosphate):
gyenge biohasznosulású szervetlen molekulaforma, ahol a kalcium ionosan kapcsolódik a foszfát ionokkal. Érdemes más formákat választani.
Kalcium-malát, (calcium malate):
kiváló molekulaforma, remek másodlagos élettani hatásokkal. Jó választás, de figyelni kell, hogy oxidmentes, teljesen elreagáltatott forma legyen.
Kalcium-L-lizinát, (calcium lysinate):
minden szempontból kiváló molekulaforma, remek másodlagos élettani hatásokkal. Jó választás, de figyelni kell, hogy oxidmentes, teljesen elreagáltatott forma legyen.
Kalcium-acetát, (calcium acetate):
a kalcium ecetsavval alkotott sója, stabil molekula, ezért a biohasznosulása nem túl jó. Érdemes más molekulaformát választani.
Kalcium-klorid, (calcium chloride):
szervetlen forma, amiben a kalcium ionos kötéssel kapcsolódik a klorid ionhoz. Nagyon jól oldódik vízben, levegővel érintkezve higroszkópossá válik, tehát nehezen gyártható belőle termék. Biohasznosulása a kalcium-glükonátéhoz hasonló (kevésbé ajánlott).
Kalcium-karbonát, (calcium carbonate):
nagyon gyenge biológiai hasznosulású szervetlen vegyület (bár néhány gyártó tévesen azt állítja, hogy szerves), ezért nem ajánlott.
Kalcium-hidroxid, (calcium hydroxide):
nagyon gyenge biológiai hasznosulású szervetlen vegyület, ezért nem ajánlott.
Kalcium-glükonát, (calcium gluconate):
gyenge biohasznosulású molekulaforma (a glükonsav túl stabil molekulát képez a kalciummal), ezért érdemes más kalciumvegyületet választani.
Kalcium-glicinát, (calcium glycinate), kalcium-biszglicinát, (calcium bisglycinate):
minden szempontból kiváló molekulaforma, remek másodlagos élettani hatásokkal. Érdemes ezt választani, és figyelni, hogy oxidmentes, teljesen elreagáltatott forma legyen.
Kalcium-glicerofoszfát, (calcium glycerophosphate):
hatékony molekulaformának tekinthető és előnye, hogy egyúttal foszforpótlás is megvalósul. A kalcium-foszfátnál és a kalcium-karbonátnál jobb biohasznosulású.
Kalcium citromsavval alkotott sói, kalcium-citrát, (calcium citrate):
jó molekulaformának tekinthető, de arra figyelni kell, hogy könnyen hasmenést okozhat (hacsak nincs más kalciumformákkal keverve).
Kalcium-citrát-malát, (calcium citrate malate):
jó molekulaformának tekinthető. Kevésbé okozhat hasmenést, mint a sima citrát forma. Arra érdemes figyelni, hogy ha az adott készítményben más citrát formájú anyagok is vannak (pl. magnézium- citrát), akkor úgy már hasmenést okozhat.
Kalcium-L-aszkorbát, (calcium-L-ascorbate):
egy kicsivel jobb biohasznosulású molekulaforma, mint a kalcium-acetát. Károsnak nem káros, de ha van lehetőség érdemes jobbat választani.
Koncentrációra vonatkozó információk
Nincs konkrét információ a koncentrációt illetően.