K-vitamin
Ha egy termékben van K1-vitamin, akkor az rendben van, de ha nincs benne, az is. K-vitamin pótlásnál az a lényeg, hogy transz formájú K2-vitamin legyen a termékben, mégpedig elegendően nagy koncentrációban (min. 50-75 mcg/adag felnőtteknek).
K1-vitamin, azaz fillokinon, (phylloquinone), fitomenadion, (phytonadione, phytonadione):
táplálkozással gyakorlatilag elegendőt fogyasztunk belőle. Ha van egy termékben az rendben van, de ha nincs, az is jó. A K1-vitamin helyett a K2-vitamin az, amit érdemes keresni.
K2-vitamin, azaz menakinon 7, (menaquinone-7), MK-7:
táplálkozással nem fogyasztunk belőle eleget, ezért érdemes pótolni. Kiváló molekulaforma, de csak a transz formájú molekulája (izomer) a biológiailag aktív. Ezt kell keresni. Sok gyártói trükközés van vele, mert nagyon drága, és a jellemzően alkalmazott koncentrációja is nagyon kicsi szokott lenni.
K2-vitamin, azaz menakinon 4, (menaquinone-4), MK-4, menatetrenone (az MK-4 szintetikus formája):
tiltott összetevő étrend-kiegészítőkben az Európai Unióban. Ettől függetlenül külföldön vásárolt termékekben jelen lehet. Az MK-4 esetében biológiai szempontból a cisz-transz izomerek problémakörével nem kell foglalkozni.
K3-vitamin, azaz menadion, (menadione):
termékekben csak szintetikusan előállított verzió lehet, mert a szervezetben a K3-vitamin amolyan intermedier molekula. Tiltott összetevő étrend-kiegészítőkben az Európai Unióban, de ettől függetlenül külföldön vásárolt termékekben jelen lehet. Étrend-kiegészítőkben én nem javaslom, egyébként nagy, terápiás dózisokban működhet (de ezek már gyógyszereknek minősülnek).
Koncentrációra vonatkozó információk
Lásd legfőbb termékválasztási elvek részt.