Magnézium
Zárd ki a legrosszabb formákat (oxid, szulfát, karbonát stb.) és utána válassz a jobbak közül. Figyeld a szervezetedre gyakorolt hatásokat és ez alapján dönts a továbbiakról. Figyelj arra is, hogy a teljesen elreagáltatott molekulaformák képviselik a csúcsminőséget.
Szakmai véleményem alapján az egyik legjobbnak ítélt forma a magnézium-glicinát.
Magnézium-L-lizinát, (magnesium lysinate):
minden szempontból kiváló molekulaforma, remek másodlagos élettani hatásokkal. Érdemes ezt választani, és figyelni, hogy oxidmentes, teljesen elreagáltatott forma legyen.
Magnézium-acetát, (magnesium acetate):
a magnézium ecetsavval alkotott sója, nagyon stabil molekula, ezért a biohasznosulása nem túl jó. Érdemes más molekulaformát választani.
Magnézium-L-treonát, (magnesium L-threonate):
kiváló molekulaforma, amely másodlagosan a kognitív, szellemi képességet, illetve az idegrendszert támogatja. Magyarországon étrend-kiegészítőben nem engedélyezett, külföldön viszont igen.
Magnézium-taurát, (magnesium taurate):
jó molekulaformának tekinthető, csak ritkán használják, mert nagyon kicsi a magnéziumkoncentráció a vegyületben, ezért sokat kell pótolni belőle.
Magnézium-sztearát, (magnesium stearate):
magnéziumpótlásra érdemben nem alkalmas forma (mert túl sokat kellene adni belőle), csak technológiai segédanyagként használatos. Biológiailag egyébként nem káros.
Magnézium-szulfát, (magnesium sulfate):
nagyon gyenge biológiai hasznosulású szervetlen vegyület, ezért nem ajánlott.
Magnézium-szukcinát, (magnesium succinate):
közepes minőségű molekulaforma, a gyártástechnológia miatt karbonátokkal szennyezett. Érdemes sokkal jobb biohasznosulású formát választani helyette.
Magnézium-piruvát, (magnesium pyruvate):
magnéziumpótlásra nagyon ritkán alkalmazott molekulaforma. Károsnak nem nevezhető, viszont fontos tudni, hogy szedésével a piruvát marketinggel felerősített élettani hatásai (pl. fogyástámogatás) nem valósulnak meg. Érdemesebb sokkal jobb formát választani.
Magnézium-L-pidolát, (magnesium-L-pidolate):
biológiailag jó formának tekinthető, viszont étrend-kiegészítőkben igen ritkán fordul elő, mert a vegyület magnéziumtartalma mindössze kb. 8,7%, ami nem teszi igazán gazdaságossá a használatát.
Magnézium-oxid, (magnesium oxide):
szervetlen molekulaforma, igen gyenge biohasznosulással. Leköti a szervezet antioxidáns rendszerét, ezért káros, és gyakorlatilag alkalmatlan a magnéziumpótlásra. Érdemes messzire elkerülni az adott gyártó egyéb termékeit is, ha ez van valamiben.
Magnézium ortofoszforsavval alkotott sói, magnézium-foszfát, (magnesium phosphate), magnézium-ortofoszfát, (magnesium ortophosphate):
gyenge biohasznosulású molekulaforma, ezért érdemes mást választani.
Magnézium-orotát, (magnesium orotate):
kiváló molekulaforma, remek másodlagos élettani hatásokkal. Magyarországon viszont étrend-kiegészítőben nem engedélyezett molekulaforma.
Magnézium-malát, (magnesium malate):
kiváló molekulaforma, remek másodlagos élettani hatásokkal. Érdemes bizalmat szavazni ennek, de figyelni, hogy oxidmentes, teljesen elreagáltatott forma legyen.
Magnézium-acetil-taurát, (magnesium acetyl taurate):
jó magnéziumformának tekinthető, de étrend-kiegészítőkben igen ritkán használatos, mert a vegyület magnéziumkoncentrációja nagyon kicsi, ezért nem gazdaságos.
Magnézium-L-laktát, (magnesium lactate):
jó biohasznosulású vegyület. A termékeknél figyelni kell arra, hogy csak az „L” forma a jó, a „D” és a „DL”nem.
Magnézium-klorid, (magnesium chloride):
jó formának tekinthető, de csak orálisan alkalmazandó termékekben. Transzdermális készítményekben (pl. krémek, fürdősók stb.) nem ajánlom.
Magnézium-kálium-citrát, (potassium magnesium citrate):
jó megoldás, ha egyszerre szeretnél káliumot és magnéziumot pótolni. Magnéziumpótlásra a biohasznosulás hatékonysága viszont elmarad a sima magnézium-citrátétól.
Magnézium-karbonát, (magnesium carbonate):
nagyon gyenge biológiai hasznosulású szervetlen vegyület, ezért nem ajánlott.
Magnézium-hidroxid, (magnesium hydroxide):
nagyon gyenge biológiai hasznosulású szervetlen vegyület, ezért nem ajánlott.
Magnézium-glükonát, (magnesium gluconate):
gyenge biohasznosulású molekulaforma. A glükonátok nagyon stabil komplex vegyületek, ezért a biohasznosulásuk nem jó. A glükonsav annyira erős komplexképző, hogy nehézfém kivezetésre is alkalmazzák. Érdemesebb más magnéziumformát választani.
Magnézium-glutamát, (magnesium glutamate):
káros molekulaforma. Érdemes elkerülni és mást választani helyette.
Magnézium-glicinát, (magnesium glycinate), magnézium-biszglicinát, (magnesium bisglycinate):
minden szempontból kiváló molekulaforma, remek másodlagos élettani hatásokkal. Érdemes ezt választani, és figyelni, hogy oxidmentes, teljesen elreagáltatott forma legyen.
Magnézium-glicerofoszfát, (magnesium glycerophosphate):
ha por, kapszula vagy tabletta kiszerelésű a termék, akkor vélhetőleg gyenge a biohasznosulása, ha folyadék, akkor jó.
Magnézium-citrát, (magnesium citrate):
jó molekulaformának tekinthető, de arra figyelni kell, hogy könnyen hasmenést okozhat (hacsak nincs más magnéziumformákkal keverve).
Magnézium-L-aszkorbát, (magnesium L-ascorbate):
érdemi magnéziumpótlásra nem alkalmas (csak kiegészítésképpen más vegyületekkel együtt), mert nagyon kicsi a magnéziumtartalma. Inkább C-vitamin, mint magnéziumforrás.
Magnézium-aszpartát, (magnesium aspartate):
káros molekulaforma. Érdemes elkerülni és mást választani helyette.
Koncentrációra vonatkozó információk
Felnőtteknek naponta min. kb. 250 mg.