A-vitamin
Az A-vitamin esetén a koncentráció az, amire érdemes figyelni. Egy termékben lehetőség szerint ne legyen túl sok (max. 3000-5000 NE).
A jó minőségű béta-karotin természetes eredetű, nem szintetikus; erre érdemes figyelni.
A-vitamin pótlást a legcélszerűbb preformált vitamin és természetes béta-karotinoid egyidejű szedésével biztosítani. Tehát azok a legjobb termékek, amelyek ezt a két anyagot együtt tartalmazzák.
Retinol, (retinol):
a leghatékonyabb formájú A-vitamin, kb. 20%-kal hatékonyabb, mint a retinil-palmitát forma. Hátránya, hogy nem tartható el olyan sokáig, mint a retinolszármazékok, így alkalmazása mérsékelt. Mivel az A-vitaminoknál pont a túladagolás jelent veszélyt, illetve maga az áruk eleve nem túl magas, ezért erre figyelni kell (pl. összehasonlítani a retinil-palmitáttal, hogy ahhoz képest kevesebb legyen a termékben).
Retinil-acetát, (retinyl acetate):
egy szintetikus A-vitamin-forma, ami igen gyenge bioaktivitással rendelkezik, ezért nem ajánlott. Egyébként az A-vitamin ecetsavval alkotott vegyülete.
Retinil-palmitát, (retinyl palmitate):
preformált A-vitamin, azaz biztosan hasznosul a szervezetben. Az A-vitamin palmitinsavval alkotott sója. Biológiailag rendben van, nincs negatív hatása.
Szintetikus béta-karotin, (beta-carotene):
kicsi a biológiai aktivitása, nem alkalmas A-vitamin pótlásra még kiegészítő összetevőként sem. Egészségre gyakorolt hatása igen mérsékelt, én biztosan elkerülném.
Természetes béta-karotin, (beta-carotene):
növényekből történő kivonatolással állítják elő. Megfelelő mértékű a biológiai aktivitása. Önmagában nem alkalmas A-vitamin pótlásra (a konverzió kis hatásfoka miatt), viszont kiegészítő összetevőként igen.
Koncentrációra vonatkozó információk
10.000 NE (Nemzetközi Egység) preformált A-vitamin (retinolok) már túl nagy dózisnak tekinthető. Szerintem ennél sokkal kevesebbet érdemes szedni. Naponta max. 5000 NE-t, ugyanakkor fontos, hogy a napi D-vitamin dózissal ne együtt vedd be (mert akkor a D-vitamin nem hasznosul elég jól), hanem időben elkülönítve.