Bór
A bórral nincs gyártói trükközés. Az európai termékben a nátrium-borátot (bórax) érdemes keresni. A tengerentúli termékekben sokkal jobb bórformák vannak (bór-glicinát, bór-citrát stb.), mert ott más molekulák is engedélyezettek, mint Európában.
Bórsav, (boric acid):
a bórsav egy természetben (főleg gyümölcsökben) is előforduló bórforma. Nem túl hatékony molekulaforma bórpótlásra. A reakcióképessége miatt érdemesebb más, só formájú molekulaformát választani.
Bór-citrát, (boron-citrate):
a bór citromsavval alkotott sója. Remek választás, de mivel az EU-ban nem engedélyezett csak tengerentúli import termékekből szerezhető be. Ionosan szívódik fel belőle a bór, de a hasmenés valószínűsége kicsi.
Bór-glicinát, (boron-glycinate):
a bór glicin aminosavval alkotott vegyülete. Nagyon jó választás, de mivel az EU-ban nem engedélyezett csak tengerentúli import termékekből szerezhető be.
Fruktoborát, (fructoborate), kalcium-fruktoborát, (calcium fructoborate):
remek molekulaforma. Érdemes ezt választani, viszont sajnos az EU-ban jelenleg nem engedélyezett.
Nátrium-borát, (sodium borate), nátrium-tetraborát, (sodium tetraborate), dinátrium-tetraborát, (disodium tetraborate):
bórax, a bórsav nátrium sója. Engedélyezett, de nem túl hatékony molekulaforma bórpótlásra. Hatékonysága elmarad a bór-citrát, bór-glicinát vagy fruktoborát formáktól, viszont stabilabb, mint a bórsav.
Koncentrációra vonatkozó információk
A szokásos napi adag 1-3 mg körül van.